JAPN MVSZET
Japn mvszete a 7. szzadban indult fejldsnek, mikor a buddhizmus elkezdett terjedni. A kulturlis let kzpontja Nara lett. Itt plt fel a Nagy Buddha Csarnok, ahol tallhat a vilg legnagyobb bronz Buddha-szobra. ntse technikai bravrnak szmtott a 8. szzadban. A szobor kompozcija s a rszletek kialaktsa a buddhizmus ikonogrfija szerint kszlt:
- elmlked, jgi-lsmd (kt boka keresztbe fektetva, mind kt talp lthat). A szerzetesi leple mindkt vllt takarja.
- mudra (kztarts): a mellig felemelt, tenyrrel kifel fordtott jobb kz (megnyugtat, vdelmez kztarts), az lben tartott tenyervel felfel fordtott bal kz (knyrletes, jutalmaz, kegyoszt mozdulat).
- jekpek: rn (a szemldk kzti hajfrt vagy egy vilgt pont, a vilg fltti uralkods jelkpe); a hossz flcimpk az elkel szrmazsra utalnak; a gndr hajfrtk a megvilgosodst szimbolizljk.
A Buddha-brzolsok imra sztnztek, elsegtettk az elmlkedst s a klvilgrl val megfeledkezst. A Nagy Buddha-szobor 752-ben plt, anyaga aranyozott bronz, magassga 15 mter, tmege 452 tonna.

Japn jellegzetes ptmnye kt vagy tbb, vzszintes gerendval tvelt, kt fggleges tartoszloppal rendelkez - tbbnyire fbl kszlt - kapuptmny, a torii. A nphagyomny szerint a torii "kakaslt" jelent, amelyen a madarak megpihennek s kukorkolsukkal jelzik a napfelkeltt. (A kakas a shintoista fisten, a Napistenn szent llata, ezrt Japnban klns tisztelet vezi. A kapuk ltalban a shintoista szentlyek bejrathoz vezet ton sorakoznak. (A shinto jelentse: "a Napisten tja"). Japn legnagyobb toriija az Itsukushima-t kapuzata. A Miyajima sziget szentlynek tengelyvel prhuzamos, a t kzepn ll a htkznapi vilg s a szent hely kztti tmenetet jelkpezve. A szigeten ll szentlyhez egy skarltvrs fahd vezet. Itt lltttk fel 1568-ban Japn legrgebbi no-sznhzt, amelyet rendszeresen feljtanak.

A no larcos, zens, tncos drma, melyben minden szerepet frfiak tszottak. Nagy hatssal volt kialakulsukra az nfegyelemre s a meditcira nevel zen-buddhizmus. A legtbb no-jtkban egy nyugtalan szellem s egy pap vagy szeml sszecsapsa lthat. A hangszerekkel s nekekkel ksrt lass tncmozdulatok a feszltsg nvekedsvel fokozatosan gyorsulnak. A kibontakozs sorn a szellem lelki megnyugvst tall. a fszereplk maszkot s broktruht viselnek. A fbl faragott maszkokra jellemeket, tpusokat s lelkillapotokat kifejez mintkat s szneket festenek.

A fametszetek ksztse a 4. szzadban Knban alakult ki. A japnok a 6. szzadban vettk t ezt a fadcos eljrst, de az elejn mg csak az rs sokszorostsra hasznltk. A 16. szzad vgn kezdtl el a szveget illusztrlni, melyek kezdetben fekete-fehrek voltak. A sznes fametszet megteremtje 18. szzad kzepn alkot Harunobu volt. A japn fametszet fnykornak (18-19. szzad) leghresebb mesterei: Utamaro (1753-1806), Hokusai (1760-1849) s Hiroshige (1797-1858). Hiroshige 119 lapbl ll metszetsorozata az "Edo szz ltkpe" cmmel 1855 s 1859 kztt jelent meg. Megragad a nyomatok egyszersge, a pillanatnyi hangulat megragadsa s a trmlysg brzolsa. Az mvszete volt taln a legnagyobb hatssal az impresszionista festkre.
Kedvelt tmk: tjkpek, madr s virg brzolsok, a mindennapi let jelenetei, erotikus jelenetek, a kabuki sznhz eladsai, az nekl s tncol sznszek kifejez mozdulatai s mimikja.
A japn fametszetek f jellemzi: hangslyos fekete kontrok, dekoratv, lnk sznek, fnykpszer esetlgesessgel, ugyanakkor szigor harmnival megrktett jelenetek.

Hiroshige: Virgz szilvafa Van Gogh: Virgz szilvafa (Hiroshige feldolgozsa)
A japonizmus: a japn fametszetek msolsa
A japn mvszet irnti eurpai rdekldst egy 1862-es londoni killts vltotta ki, ahol japn fametszeteket s knyveket mutattak be. Az 1867-es prizsi vilgilltson klns feltnst keltettek a japn pavilonban killtott malkotsok s trgyak. Tbb mvsz (pl.: Manet, Monet, Degas) japn mtrgyakat kezdett gyjteni, sokan msok pedig japn fametszeteket msoltak. Lenygzte ket a sznes fametszetek atmoszfrja, a dekoratv vonalvezets, az erteljes sznek s a mindennapi let jeleneteinek fnykpszer esetlegessgel val megrktse. A legtbbet Degas ksrletezett a dekomponlt, pillanatkpszer jelenetek megalkotsval. a knai s japn knnyed festsmd s a lendletes kalligrfia nagy hatssal volt a 20. szzadi amerikai, majd ksbb az eurpai absztarkt festszetre. A tasizmus festi stlusa hasonl a kalligrfia szablyaihoz: knnyedn kell tartani az ecsetet s spontnul vezetni, mintegy res kzzel s llekkel. Sebesnek, villmlnak, egszen termszetesnek s tletektl pezsgnek kell lennie.
"Irigylem a japn mvszeket azrt a hihetetlenl finom tisztasgrt, amely valamennyi mvket jellemzi. Ez sohasem unalmas, s az embernek soha sincsen olyan rzse, hogy sietve dolgoznnak. Olyan egyszer az egsz, mint a llegzs; nhny biztos vonssal megrajzolnak egy alakot, s ezt olyan tvedhetetlen knnyedsggel teszik, mintha ppolyan egyszer lenne, mint egy mellnyt begombolni." /Vincent van Gogh/
Forrs: Imrehn Sebestyn Margit: A kpzelet vilga |