JAPN SZOKSOK
Annyi, de annyi furcsasgot hall az ember Japnrl. Mieltt idejttnk, alaposan irodalmaztam a tmt, s Zsuzst is felksztettem a dologra, imgyen: "J, ha tudod, hogy a japn felesgnek a frje mgtt hrom lpssel kell mennie mindentt. Ha vendgek jnnek, csak az asztal sarkhoz lhet, s magtl nem kezdhet beszlni, csak ha krdezik. Radsul akkor is csak az az egy vlasza lehet: 'Persze, hogy gy van, ahogyan a frjem mondja.'" Amikor ezt itt felidztem, mg megerstst is kaptam. Egyik japn bartunk, szemt az g fel fordtva, shajtva gy szlt: "igen, gy tven vvel ezeltt mg gy volt, de ma mr..." s erre mind az felesge, mind az enym nelglten mosolygott.
Kedvem szottyant teht rni nektek arrl, milyenek a mai japn szoksok, hogyan lnek tovbb a rgi tradcik, s nhny adalkot a mindennapi magatartsrl. Mivel azonban ez egy karcsonyi-szilveszteri nnepi levl, egy-egy jellegzetes japn szoks lersn kvl egy adag mazsolt is sszegyjtttem, s nhny szemet tnyjtok ajndkba.
Hogyan nneplik a karcsonyt?
Az aktualits jegyben kezdjk ht ezzel. Japnban vi 12 piros bets nnep van, de nem akrmit nnepelnek m meg: a tavaszi s az szi napfordult, a gyerekeket, a 20 veseket, a kultrt, az Alkotmnyt, a csszr szletsnapjt, s persze az jvet is, de sem Jzus, sem Buddha szletsnapja nincs a listn. Habr annak idejnTokugavatzzel-vassal ellenszeglt, mostanra a katolikus valls ersen trt hdtott, de piros bett azrt nem kapott. A vallsi nnepeket "commercially", kereskedelmileg nneplik meg. Ez azt jelenti, hogy mr november elejtl elrasztottk a boltokat a csokimikulsok, a kis fenyfk,Shinjukunmr ll egy hrom emeletes nagy fa, sMachida vrosban egy ktemeletes Mikulst fedeztnk fel, amint a Tokyuruhz oromzatn fityegett bksen.
A szlk megveszik kis ajndkaikat a gyerekeknek, minden ceremnia nlkl tadjk, s ksz. Ugyanezek a szlk ugyanezt teszik Buddha szletsnapjn, a Halottak napjn, a 7-5-3 vesek nnepn, Ujvkor, st olykor minden kln rgy nlkl is. A sprols japnok, ha ajndkrl van sz, elfeledkeznek a takarkossgrl. J plda erre ashichi-go-san, a 7-5-3 vesek nnepe, ami november 15-n van. Ekkor az emltett kor gyermekeket kimonba ltztetik, s elviszik a templomhoz. (Tokiban ezen az nnepen a legnpszerbb zarndokhely a Meijiszently, amit a mlt szzad hres csszrnak emlkre ptettek.) Egy felmrs szerint ekkor a kimonkra tlagosan gyerekenknt 130 ezer jent kltenek a kedves szlk! Az adott napon mi is ott voltunk, s a felvonult gyerekek fnykpezsre kb. 1000 jent kltttem el.
jv alkalmbl kis ajndkokat osztogatnak az ismersknek, s persze kldzgetik az dvzl krtykat. Mghozz legtbben kt krtyt is kldenek: elszr egyet jv eltt, boldog j vet kvnni, majd egyet, megksznni, s gratullni az jv sikeres kezdshez.
November elejn egy reggel a postra kellett mennem (miattatok, persze), s rmlten hkltem vissza: olyan hossz sor llt a hivatal eltt, hogy az mg Romniban is rekord lett volna! Aznap jelentek meg ugyanis az els, frissen nyomtatott jvi krtyk, elre felblyegezve, s - lott szmmal elltva. Az ott vrakozk kzl volt, aki 100-as csomagokban vitte! Kaphat mg: res krtya, hzi nyomdval, risi vlasztkban; jv vi naptros kivitelben, amelyre sajt kszts fnykpnket ragaszthatjuk fel; ugyanez naptr nlkl, egyen felirattal; ugyanez sajt krs felirattal; ugyanez gy, ahogy akarod, a nyomdk jutnyos ron most brkinek brmit elksztenek.
Az ajndkosztogatssal s a krtyairogatssal nagyjbl el is mlik a karcsony, klnben is ilyenkor mg munkanapok vannak. Hogy a szilveszter pontosan hogyan zajlik, arrl mr csak jvre tudok beszmolni. Egy biztos: mr szervezik a laboratriumi s a tanszki bulit, s ahogy ismerem ket, a hzunk sem marad majd ki a nagy nneplsbl.
Hogyan frdik a japn?
Ez azrt eurpai szemmel nzve mg akkor is furcsnak tnik, ha valaki van olyan mvelt, hogy tudja, milyen a trk frd vagy a szauna.
A frds cljra szolgl hely becsletes neve furo, ahol a kt sztagot ler egy-egy knai rsjel kzl az els (fu) szelet jelent, s ilyen sszettelekben szerepel, mint pl.taifu, azaz tjfun. A msodik (ro) jelentse nmagban: htgerinc. Hogy a szl s a gerinc hogyan jn ssze, azt bizony nem tudom, (taln egy szabad g alatti frdben, mert ilyen is van, a szl legyezgeti az ember gerinct?), mindenesetre a kett egytt, vagy mg gyakrabban egy udvariassgi eltaggal gy elltva: o-furo, jelenti a frdt.
A hzi hasznlatra sznt vltozatrl mr futlag megemlkeztnk elz leveleink valamelyikben. A japnok ezt a kvetkez mdon hasznljk: teleengedik a medenct forr vzzel. Ahol kzs frd van, pl. rjokanban vagy nyilvnos frdben, a medence sokkal nagyobb, mint otthon, egyszerre 6-8 ember is belefr. A j forr frdt szeretik. Mivel tbben frdenek ugyanabban a vzben, s a vz hideggel val keverse ppgy fbenjr bn, mint leengedse, termszetes, hogy mieltt belemegynk, nagyon rendesen meg kell mosakodni. A kdban val lubickols teht csak az lvezet kedvrt van. A mosds kln szertarts: egy kis manyag ednybl kell magunkat locsolgatni, meg-megtltve az ednykt, s kzben egy kismret trlkzvel drzslgetni a testnket. Ezt tbbnyire egy icipici, smlihoz hasonlt manyag lkn lve kell megejteni. Megjegyzend, hogy a szllodkban ltalban van zuhany is, de a japnok akkor is a pancsols hvei. Azokban az elfajzott, westernizlt laksokban, ahol zuhanyoznak, azt is ltalban az o-furoval kombinljk. Mint rendesen, ott is gzklyha melegti a vizet a kdban (azrt ez nem primitv technika, pl. a piezoelektromos automata gyjt ezekbe ppgy bele van ptve, mint az sszes tzhelybe, bojlerbe, klyhba), majd egy kismret elektromos szivatty nyomja a vizet a kdbl a zuhanyon t az csrg vagy lldogl tiszttalan ember testre, aki gy megtisztulvn, vgre belphet a kdba. Ha mg maradt a kdban vz, s mg nem pancsolta ki az egszet.
Hallomsbl tudom, hogy ltezik az o-furonak egy mg sibb vltozata is, fordtott harang alak, aclbl. Ebben a vizet gy melegtik, hogy magt az aclfalat ftik fel. Ahhoz, hogy belemehessnk, a kln erre a clra odaksztett tutajszer trgyra (papucsra) kell lpni, amely a slyunk alatt lesllyed, s gy elkerlhet, hogy hozzrjnk a forr kdhoz. Aki ezt nem tudja, s csak gy belelp... nos, vannak esetek, amikor a helyi szoksok nem ismerete kifejezetten balesetveszlyes.
gy mulat egy japn r ...
Habr nehezen brjk az italt, inni is sokan szeretnek. s mulatni is. Els rnzsre sok a hasonlsg: reged professzor, amgy derk ember, de szereti a ttt... Amikor meghallotta, hogy ltezem, gondolta, hogy ez egy j alkalom, s meghvott elszr egy kicsit a laborjba, aztn vacsorra, aztn... de ne vgjunk az esemnyek el tlsgosan gyorsan.
Eredeti ksrm, aki bemutatott trtnetem hsnek, szintn derk oktat, csakhogy tudomnyos munkjn kvl mellesleg ngy gyermekes atya s a mormon egyhz pspke is, (ilyen is van itt), ezrt nemhogy alkoholt, de mg tet s kvt sem iszik. Idsb trsa reakcija lehetne akr Budapesten is: kezben a stampedli, rmutat ksrmre, s gy szl: "j gyerek ez, becsletes, j tuds is, n tisztelem, csak egy baja van - nem issza meg asakt!" - s kzben lelget, ami japn szemmel nzve mris furcsa.
Nos, ll a meghvs. Elszr kis vacsora egy tteremben, utna taxival haza. Itt bemutatkozik a "lovely wife", az aranyos felesg (valban kedves ids hlgynek ltszik), hajlongs, kszngets, majd a hlgy felszolglja specialitst, azo-cha-dzuke-t, (nem tallntok ki: ftt rizs, zld teval lentve), majd induls mulatni. Lovely wife otthon marad... ticl a KARAOKE-br! Egy icipici, 4-5 szemlyes kiskocsmban ktnk ki, ahol vendgltm szemmel lthatan trzsvendg. A csinos s kedves tulajdonos hlgynek bemutatnak, hajlongs, a mr ismers szertarts, krdezskds, nvjegymutogats, csodlkozs, stb.
Ezutn megiszunk egy pohr srt, s vgre kezddhet a hiper-szuper, elektronikus, automata cignypotl, vagyis a karaoke!
Egy kln erre a clra rendszerestett zenegp, amelynek repertorja akr tbbszz dal httrzenjre is kiterjed, mr izgatottan kszrli hangszrit, mikzben partnerem egyik kezvel maghoz ragadja a sokszorostott szvegknyvet, msik kezvel a mikrofont, s rzendt! Hallgatja a gp, a tulaj hlgy ( tudja, mi a szoks, a vgn meg is tapsolja), hallgatom n, meg a falak. Ja, s magnra veszik a msort, visszahallgatjk, s n udvarias fhajtssal ismerem el, hogy valban a professzor a legjobb japn karaoke-nekes. Ezutn n is bemutathatom, hogy a magyar npdalt is lehet m nekelni, mg ha a gpben a megfelel dallam nincs is beprogramozva.
Fl ra az egsz. A vgn csendben meghajlunk, a tulaj hlgy bemutatja kislnyt, mg bcszul lefnykpez egyszer. Taxi jn, s mi elhzunk. Nincs detoxikl, nincs tmegverekeds, ment, rendr, trs-zzs, srs-rvs, csak kt pohr sr s egy kupica szake van a szmln, s annak tudata, hogy a legjobb japn karaoke-nekessel mulattam egytt az este.
"TRANSPROTATION HELL" (KZLEKEDSI POKOL)
Kashimaszenszei, japn tanrom, amgy rnzsre ersen westernizlt egyn: szakllas (!), jl beszl angolul (!), nevet a vicceinken (!). Tanrunk ra kzben nevelni is igyekszik minket, nemcsak a nyelvet akarja megtantani. Hogy a reggelenknti tokii kzlekedsi poklot bemutassa, a kvetkez esetet meslte el: nyr volt, rekken hsg (ismerjk), s milli ember vrt a metrra. Ltta, hogy egy fiatal frfi ppen megtrlte paprzsebkendjvel a homlokt, amikor a tmeg benyomta a kocsiba. Egy pillanat alatt gy sszenyomtk, hogy a karjt sem brta mozdtani, csak az utols pillanatban a zsebkendt mg a szjba tudta venni. "s kpzeljk, - mondja a szenszei - ez az ember gy utazott mozdulatlanul a vgllomsig, szjban tartva a paprzsebkendt!" - s a tanr r hangja elcsuklik az emlk hatsra.
Aki felletesen figyel oda, az vagy egyltaln nem figyel oda, vagy azonnal elfelejti a trtnetet - istenem, tmeg van mindentt, s Toki errl kln is hres, mi van ebben? Csakhogy Kasima szenszei nem azt meslte el, hogy valaki a szeme lttra sszeesett, meghalt, elvittk a mentk, sszetiportk, stb. A trtnetben a fizikai szenveds mrtke elhanyagolhat volt a lelki szenveds mellett! s t, a japnt ez fogta meg annyira, hogy mg tantsra is rdemesnek minstette. Az eurpai ember lehet, hogy ezt szre sem vette volna! Kezdjk azzal, hogy egy magyar - tisztelet a kivtelnek - nagy valsznsggel a keze fejvel vagy az ingujjval trlte volna le az izzadsgot. Ha pedig vgkpp rendes, s paprzsebkendt hz, egy ilyen szituciban azt egyszeren elengedte volna, essk le a fldre (ha tud...). Ha pedig pillanatnyi elmezavarban, idegessgben a szja kz kapta volna mgis, azt 10 msodpercen bell kikpte volna, vagy addig lkdste volna embertrsait, amg ki nem szabadtja a kezt, hogy megfoghassa vele a zsebkendt. De hsnk japn volt, aki nem srtheti meg a vilgot azzal, hogy a paprt eldobja, s ezzel mr zrult is be a csapda.
Megjegyzs: azrt nem szentek lnek itt, nehogy flrertsd! Lkdsnek is rendesen. Az eset a bonyolult lelkiletet pldzza, nem pedig a plds viselkedst.
Szemlyesen a pokolban
Az egsz vilg meg van gyzdve a japn vonatkzlekeds tkletes szervezettsgrl, pontossgrl, ugyanakkor kzlekedsi pokolnak is tartjk. Nincs itt valami komoly ellentmonds? Mindenkinek ajnlani tudom, prblja ki egyszer, a szemlyes tapasztalat sok mindent megmagyarz.
Szerencsmre n minden nap fl rval azutn utazom be az egyetemre, hogy a reggeli cscsforgalom mr lement. Ilyenkor a vonat knyelmes, kellemes, pontos, csak a legjobbakat lehet rla mondani. Egyszer azonban egy rval korbban kellett mennem valahova, pont a cscsban, s radsul gyorsvonattal akartam menni. Azt az utazst soha nem fogom elfelejteni.
Reggel fl 8 krl a szerelvnyek kt percenknt mennek t az llomsunkon. Ennl srbben mr fizikailag nem is lehetne vonatokat indtani: mire az elz kimegy, a kvetkez rkezst mr mondjk is be. Radsul, ilyenkor minden msodik-harmadik vonat gyorsvonat. Radsul, a gyorsvonatnl is vannak mg gyorsabb, ezen kvl szupergyors s klnlegesen szupergyors vonatok, aszerint, hogy tjuk sorn hny llomson rohannak t meglls nlkl. Nem lehet mskppen: ebben az idben (s az esti cscsban) valban olyan sokan utaznak, hogy azt csak gy lehet gyzni, gy is alig. A legtbb ember pedig gyorsvonatot akar ilyenkor ignybe venni: bizony nem mindegy, hogy pl. ktszer msfl vagy csak ktszer egy-egy rt kell utaznia naponta.
Mivel a vonalakon ltalban egy snpr van lefektetve vgig, a gyors az olyan llomsokon tud elzni, ahol a peron msik oldaln kitr sn is van, amire gy kt percre flrelltjk az elzleg rkezett, lassbb vonatot. Arrl, hogy a magasabb fokozat gyorsok elsbbsget kapjanak a lassbbakhoz kpest, a menetrend hihetetlenl pontos illesztse gondoskodik. Egyes llomsokon, ahol mind a szemly, mind a gyors megll, a menetrend gyors tszllsi lehetsget biztost. Befut a szemlyvonat, s megll. A szerelvny nyolc, esetenknt tz kocsibl ll, minden kocsin sok ajt (nem szmoltam meg, taln hat lehet). A peronon vonalak vannak felfestve, amelyek az ajtk helyt jelzik, s a vonat gy ll meg, hogy az ajtk cm-re pontosan a vonalaknl lesznek! A beszllni kvn utasok pontosan a vonalon, egyms mgtt (maguktl, fegyelmezetten ...) sorban llva vrakoznak. Az ajtk egyszerre kinylnak, s 10-15 mp alatt kitdul rajtuk a kiszllni kvnk hada, akik gyors lptekkel elhagyjk a peront, a beszllk pedig, nagyjbl ugyanezen id alatt, sorban belpnek. Ezrt kell a sorban lls: az ajt ktoldaln all sorfal kztt a kiszllk akadlytalanul haladnak t, tlekeds nem zavarja a mozgst. Benn a kocsiban mr komoly versenyfuts, lkdsds lehet egy-egy res lhelyrt, de a vonat ekzben mr mozoghat is kifel az llomsrl. Nem tlzok, ha azt mondom, hogy fl percen bell akr ezer ember is ki-beszllhat ily mdon.
A szemlyvonatrl gyorsra tszlls mg kacifntosabb. Azon az llomson, ahol n szlltam t, az ajtk helyt fehrrel jelzik a szemlyvonat, s kln felfestve, kb. fl mterrel arrbb, srgval a gyorsvonat szmra. Mr a szemlyvonatom, amivel rkeztem, is teljesen tele volt, az lsek termszetesen mind foglaltak, s az ajt kzelben llva, a tmegben kapaszkodni is alig tudtam. Amikor a vonat az tszllhelyen megllt, sokan szlltunk ki, a fehr vonalon vrakozk pedig beszlltak. n odalptem a gyorssal tovbb utazni kvnk srga vonalra (elsknt), mikzben a fehren is jra gylekezni kezdtek az emberek. Mg mindig nem tnt fel sok furcsasg, taln csak az, hogy a bemondk a szoksosnl is nagyobb hangzavart produkltak, a peronon pedig rengeteg zld egyenruhs, fehr kesztys vasutas gyelgett, ltszlag cltalanul. Fl perc alatt azonban olyan sor keletkezett mgttem, hogy kezdtem megrmlni. Hogy fog ennyi ember befrni a kocsiba? Egy perc mlva mr jtt is be a gyors, ersen lasstva, a hangszrkbl radt a figyelmeztet zenetek sora. A gyors megllt, s a kocsiksr csak akkor nyitotta az ajtkat, amikor mr mindegyik el egy-egy zldruhs odaugrott (elm is egy). Az ajtk kinyltak, az elttem lev zldruhs flrelpett az tbl, s szertartsos, szles mozdulattal mutatta, hogy lehet beszllni. n azonban nem mertem mozdulni, mert a lehetsg csak elmleti volt; a gyakorlatban a bejv vonat mr annyira tele volt, hogy a kinyl ajtn tbb ember szinte kibuggyant. Egy msodpercig sem tudtam azonban ttovzni, mert egyszer csak igen ers nyomst reztem htulrl, s belerepltem a kocsiban lev tmegbe! A zldruhs ugyanis a sor mg kerlt, s a mgttem lev, taln tizedik ember htt olyan ersen nyomta meg, hogy nemcsak t, hanem az eltte ll egsz sort, egyetlen mozdulattal beprselte a vonatba. A lassan csukd ajtk kztt mg volt egy kis munkja, hol egy kilg kart, hol egy lbat kellett mg benyomnia. Egy ember kezben aktatska volt, amit nem tudott szegny beerszakolni. A zldruhs egy elegns mozdulattal kitpte a tskt az illet kezbl, s a zrd ajtk kztt az emberek kz behajtotta!
A kocsiban pedig valban gy ssze voltunk prselve, hogy ha most egy zsebkend lett volna a szmban, az ott is maradt volna. Az emberek nma csendben voltak, nem mozdultak. A mellettem lev csinos fiatal n sszeszortotta a szjt, s lehunyta a szemt. A vonat elindult, mire az egsz tmeg, mint egy massza, elredlt, de a vezet tudta ezt, s nagyon vatosan gyorstott. Fkezskor ugyanez, htrafel. A tz perc vonatt, amit gy tettem meg, frasztbb volt, mint hat ra a sinkanzenen Fukuokig.
Szemlykocsi-reklm
A TV-ben villdz milli reklm egyike idevg: dbbenetesen hatsos ugyanis. Nma csenddel indul, egy gynyr szp lny, hossz fekete hajjal, sma, egyszn httr eltt llva, nmi mlabval a homlokn, szndkoltan lass mozdulattal felemeli lehajtott fejt, s csendesen megszlal: "Egy ilyen autt..." Abban a pillantban iszonyatos embertmeg tdul be a sznre, a szegny lny teljesen sszeprseldik, hirtelen sszecsapdik eltte egy metrajt, s , mikzben ktsgbeesetten szabadulni igyekezvn, nekifeszti kt kezt az ajtknak, az utols szt mr sikoltja: "...akarok!" - s hirtelen kizg a vonattal a sznrl. Lgy, megnyugtat zene hangzik fel, rnyas erdei ton grdl az lomkocsi, s halk sz kezdi ecsetelni az aut nagyszersgt. Az egsz hatsa dbbenetes, tlsgosan is. Ugyanis a reklmot mr legalbb tzszer lttam, de a sikolts hatsra mindig megakadt a llegzetem, s nem sikerlt elkapnom, milyen mrkrl is van sz tulajdonkppen...
NVADS PANDKNL AVAGY MIRT NEHZ A JAPN IRS
"Ez nekem knaiul van" - szoktuk mondani gyakran, ha valami egszen rthetetlen, megfejthetetlen dologgal tallkozunk. A knai nyelv, s klnsen a knai rs a magyar ember szmra a titokzatossg, rthetetlensg, idegensg jelkpe.
Ami az rst illeti, knai helyett nyugodtan mondhatnnk japnt is, mivel a japnok rsukat els formjukban a knaiaktl vettk t. Mghozz j rgen, mg a VII. s IX. szzad kztti idkben, s a knai rsjeleket (japnul kanjikat) azta is hasznljk. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a knaiak s a japnok azonnal el tudjk olvasni egyms rst, ha a beszlt nyelvk klnbzik is. Ez a hiedelem azon a tnyen alapul, hogy a knai rs kprs, fogalomrs, minden jelnek jelentse van, amit a kimondott szalak ismerete nlkl is meg lehet rteni. Ez elvileg igaz is, azonban a bonyolultabb fogalmakat mr tbb jel egyms mell rsval fejezik ki, s ezek sszeolvassa ms-ms jelentst ad a jeleknek. Ebben viszont az l nyelv rugalmassga egszen eltr eredmnyekre vezet. Az egyik tipikus plda, ami egy knai-japn fordtsban mulatsgos flrertsekre adhat okot, a kvetkez: ha lerjuk a kz jelt, s mell a papr jelt, akkor ezt a kombincit brmelyik japn habozs nlkl levlnek fogja olvasni, mg ugyanezt egy knai WC-paprnak! De az pldul knai s japn szmra is egyrtelm, hogy ha a fa jelt hromszor rjuk le, az gy kapott j jel jelentse erd ("sok fa"). Hogy a kpi logika azonban egszen ms, mint a matematikai, arra j plda: ha a n jelt hromszorozzuk meg, furcs mdon az eredmny: lrma!
Szmos kandzsi alakja egyszersdtt, a II. vilghbor utn tudatosan mindkt orszgban vgre is hajtottak egy-egy rsreformot, de az gy kapott egyszerstett alakok nem egszen egyformk. A japn kormny radsul meghatrozta azt a 2000 rsjelet, amelyek kizrlagos hasznlata ktelez a hivatalos dokumentumokban, az iskolkban, a nvvlasztsnl, s taln a szkebb szaknyelvet s az irodalmat kivve, mindentt. Knban viszont mg ma is 5000-8000 jelet kell megtanulni egy kzpiskolai vgzettsghez. Bizony, sok kandzsira mondhatjk a japnok is, hogy "ez nekem knaiul van".
Van viszont, ami a knaiaknak van japnul. A japn nyelvben a helyzetet ugyanis bonyoltja az is, hogy a knai rsjelek mellett mg a X. szzadban kt klnbz fonetikus (sztag)rsmdot is kifejlesztettek, ahiraganas akatakanabct. A japn rs teht gy nz ki, hogy a kandzsival jellt fnevek, mellknevek, igetvek utn hiraganval illesztik a ragokat, toldalkokat, a katakant pedig leggtbbszr az idegen, fleg angol szavak, nevek trsra hasznljk.
A japn nyelv bonyolultsghoz mg egy dolog hozzjrul. Egy-egy kandzsit nemcsak egyflekppen lehet kiolvasni, hanem tbbflekppen is! Ennek a trtneti oka az, hogy a knai rsjelek tvtelekor gyakran japnostottk azok knai kiejtst is, esetleg nem is egyflekppen, ugyanakkor a jelentsknek megfelel japn nyelv szalakot is megtartottk. Egy-egy jelsszettelben pedig az alkot jelek jelentse szabja meg, hogyan kell ket kiolvasni... Mindennek a tetejbe mg a dolog fordtottja is ll, a csupn 46 alapsztagbl ll nyelvben egy-egy sztag sok jelentst hordoz, s ezrt sokfle kandzsival is le lehet rni!
A be nem avatott klfldi, ha Japnba rkezik, s termszetesen nem knai vagy koreai az illet, megltva az rst, egyszeren letaglzva rzi magt. Nem tudja elolvasni mg a legszksgesebbeket, az utca- s vrosneveket, a vonatllomsok, boltok feliratait sem. Nem tudja, melyik a frfi s melyik a ni mosd, melyik a bank, a posta. Szerencsre most mr Japnban is egyre tbb helyen megjelenik a japn szavak angol trsa (is). Most mr a klfldinek csupn azt kell megjegyeznie, hogy pl. Futakotamagavaenllomson kell leszllnia az llomson, s minden megllban, az ablakon kilesve, lzasan kell keresnie azt a kicsiny tblcskt, amire ez a nv angolul is fel van rva. Ha pedig az illet veszi a fradsgot, s megtanulja a 46 hiragant s ugyanennyi katakant, akkor mr az lelmiszerboltban az ruk feliratai kztt is gy-gy el tud igazodni. Hiszen a japnok, ha az elenysz szm klfldire (akiknek a tbbsge radsul a knai rst ismer zsiai) nem is gondolnak, de sajt gyermekeik olvassi sznvonalt figyelembe kell vennik. Egy els osztlyos iskols a hiragant, katakant, s "csak" kb. 70 kandzsit tanul meg, s egy harmadik osztlyt vgzett is "csak" kb. 400-at tud. "Hogyan olvasnak ht ezek a csemetk?" - vetdhet fel azonnal a krds. A vlasz meglepen egyszer. A japnok kitalltk a furigant is! Nem, nem kell megrmlni, ez nem egy jabb bc! Ez a neve azoknak az icipici hiraganknak, amiket a gyerekknyvekben s sok felntt knyvben is a kandzsik fl rnak, hogy jelezzk, hogyan kell ket kiolvasni. Egybknt a vrhat olvaskznsg letkora hatrozza meg amgy is, milyen kandzsikat hasznlnak, a maradk szkszletet eleve hiraganval rjk le.
"Ha pedig mindent le lehet rni hiraganval is, akkor mire j ez az egsz?" - Tette fel a krdst nmet professzor ismersnk, amerikai hziasszony bartnm, frjem sztndjas magyar kollgja. Rajtuk kvl mg szmos szenved klfldi teszi fel nap mint nap ugyanezt a krdst. St, mg egy neves (amerikai) japnszakrt tollbl is olvashattam azt a felttelezst, hogy ha vletlenl 1300 vvel ezeltt Japn nem az akkor oly gazdag s tekintlyes Kna szomszdja, s egy latinhoz hasonl fonetkius bct vesz t a kprs helyett, akkor ma nem kellene a klfldieknek knldniuk, mivel egy ilyen rs a japn nyelv termszethez sokkal jobban illeszkedne. Igen m, de vgl is tny, hogy vagy ezer ve mr, hogy a japnok megalkottk a maguk fonetikus bcit, mgsem dobtk el a knai rsjeleket sem. St, ezek mlyen bepltek az egsz np kulturjba, letvitelbe. Mi, magyarok ezt elg knnyen be is lthatjuk. Mieltt rosszall megjegyzseket tennnk arra, hogy mirt nem trnek t a vilg npessgnek egytdt kitev knaiak s japnok a kandzsirl a latin bcre, gondolkodjunk el azon, hogy mirt nem tesznk mi erfesztseket arra, hogy megszabaduljon a csak nlunk hasznlatos hossz -tl s -tl, vagy az ly s a j kettssgnek rtelmetlen nygtl?
A japn tanulk az egyetemi felvteliig rengeteg energit fordtanak a knai rsjelek elsajttsra. Legtbben klnrkon is gytrik magukat, amg megtanuljk a szksges mennyisg kandzsit. Ksbb sem egyszer az letk. Levlrshoz pldul, mg mvelt, egyetemet vgzett emberek is szgyenkezs nlkl hasznljk a kandzsisztrt, hogy kinzzenek belle egy-egy elfelejtett, ritkn hasznlt rsjelet. Mgsem hallottam soha, senkitl mg vletlenl sem, hogy flslegesnek, tehernek reznk oly bonyoult rsukat. Az rs-olvasst ambcionl anyukk mr vods gyerekeiket is tantgatjk, s legtbbjk mr ismeri a hiragant, amikor iskolba megy.
Az rsjeleknek nemcsak olvasott hangalakjuk, hanem sajt kpi jelentsk is van. Pldul egyms mell rhatunk hrom kandzsit, amelyek kzl az els, a nagysztr tansga szerint, nha gy olvasand, hogy kj, nha pedig han, s els jelentse: "zrzavar". Msodik jelentse: "Magyarorszg", ha a mgtte ll kt msik jellel egytt olvassk ki, mert gy kapjk vissza vele aHangari sznak megfelel hangalakot.
Legjobban azonban taln a nvads tkrzi annak a fontossgt, hogy a jeleknek kpi jelentsk is van.
Panda bbi szletett a tokii llatkertben. Az els hetekben 110 ezer levl rkezett, a bbi sorst szvkn visel japnok sszesen 10 ezer fle klnbz nvjavaslatot kldtek. Az llatkert illetkesei 6 nevezetes hlgybl ll klnleges nvad bizottsgot hvtak letre. A tagok: a japn miniszterelnk felesge, a tokii knai nagykvet neje (a pandabbi szlei knai szrmazsak), a tokii polgrmester felesge, egy neves TV szemlyisg, egy hres rn, valamint egy olimpiai rmet nyert sportol volt. A hlgyek hosszas tprengs utn aYuyunevet adomnyoztk a pandamacinak. Dntsket azzal indokoltk, hogy a nevet ler knai rsjelek jelentse rkkvalsg s nyugalom, amely, remlik, az eljvend idszakban Japn s Kna sokig hnyatott viszonyt jellemezni fogja. Mellesleg, persze, a nv jl hangzik egy pandagyerek esetben.
Embergyereknl a nvads szintn komoly krltekintst ignyel. A nvnek illeszkednie kell a vezetknv kandzsijaihoz, s ebben is elsdleges azok jelentse. De a hagyomnyok szerint a keresztnv kpi jelentsnek illenie kell a gyermekhez, a szlets krlmnyeihez is. Gyakran komoly (vallsi) szakemberek adnak tancsot a bizonytalan szlknek, hogy gyermekk tervezett keresztnevnek hangalakjhoz melyik kandzsi hozza a gyerek letben majd a legnagyobb szerencst. Rossz, kellemetlen jelents rsjel nvknt eleve szba sem jhet.
Mikls finkat itt Japnban mindenki Mikinek hvja, ami ismeert japn keresztnv is. Megkrtem bartnmet, rja le nekem aMIKI nevet kandzsival, "nevezze el" fiamat. Vlaszul csak a leggyakoribb 7 rsjelet rta le a mi sztagra, s tovbbi 20-at (mg mindig a leggyakoribbakat) a ki sztagra. A mi jelenthet szpsget, termst, jvt, kedvessget, a ki pedig lehet nagy fa, terv, lvezet, alap, hercegn, id, remny, j lehetsg, vagy akr teknsbka is. A szp hercegn nyilvn fi esetben nem jhet szba, de fiam vlaszthat pldul a jvend nagy fa, a szp remny vagy a terms s lvezet kztt.
A Miki azonban lehet csaldnv is. Ennek is tbb szoksos vltozata van, s ezek msok, mint a keresztnv esetben. Bonyolult? De mg mennyire! A japnoknak azonban letelmk ez. Nem vletlen, hogy bemutatkozskor a nyomtatott nvkrtya szertartsos tadsa olyan fontos dolog itt. Az ismerkeds els pillanattl zlelgetik, kstolgatjk egyms nevnek kandzsijait, azok jelentst.
Kis sszejvetelnkn a szertartsos bemutatkozsnl kiderlt, hogy kt Hirokois tartzkodik krnkben. Termszetesen azonnal lelkesen rajzolni kezdtk ujjuk hegyvel az alacsony asztalka lapjra a szemmel nem lthat, de szmukra mgis olyan sokat mond vonalkkat. , magtl rtetden, egszen ms kandzsival rta nevt egyikk, mint a msikuk.
Van, hogy lnynak ltalban fiknl megszokott nevet adnak. NemcsakHirohito csszr fiunokjt hvjk Aya-nak, hanem a hzbeli vods kor lnyok egyiknek is ez a neve. Igen, mindenki kitallhatja: a nevket ler kandzsik egszen klnbzek.
Akitaszan elmeslte, hogyan adta a ritkaMichiru nevet kislnynak, amely inkbb finvnek hangzik. Csaldnevket nagyon bonyolult jelekkel kell lerni, nehz kiolvasni. Ezrt dntttek gy a szlk, hogy a keresztnv viszont legyen egszen egyszer, olyan, amit kizrlag egyflekppen lehet kiolvasni. Az Akita csald nvtbljn egybknt ott keskedik nevk sztagrssal is. A posts, jsgos gy mindjrt tudja, hogy j helyen jr.
Mivel a nvads bonyolult, s sokfle krlmnyt kell figyelembe venni, sokan a baba megszletst mg nem vrjk ksz nevekkel. Ez nem is szksges, a trvny szerint 14 napjuk van a nvadsra. Az alattunk lak Asano csald nem is vrt ilyen sokig. Haarmadik kisbabjuk szletse utn mr a 9. napon ragyogva kzltk: "megvan a nv!" Igaz, hogy ehhez kzben tbb hosszas tvolsgi telefonbeszlgetst kellett lebonyoltani, mert az apa a szls idejn ppen Amerikban tartzkodott...
Bemutatkozskor mg csak hagyjn, hogy elmagyarzzk az emberek a nevket. De hivatalos helyen mr ez nem nagyon megy. Pldul egy krhzi rendelben, ahol tbbszz ember is megfordul naponta, hogyan is szltan be a nvr a betegeket nv szerint, ha nem az rlapra kandzsival bert nevk fltt jellt kiejtsi "puska" segtsgvel. Erre minden rlapon kln rubrika szolgl.
Rgen, az rgpek eltti korszakban a kzrsnak is nagy jelentsge volt. A kandzsit eredetileg ecsettel rtk, s szigor szablyok vonatkoznak a jelet alkot vonalak lersnak sorrendjre, irnyra, vastagsgra, az ecset tartsra, vonalvezetsre. Van, amikor a vonal fellrl lefel halad, van, amikor alulrl felfel. Van, amikor a vge elvkonyodik, van, amikor vastagodik. A kalligrfia (ecset-rs), japn nevn suji mvsze egy vastag ecsettel legalbb 20-fle vonalvastagsgot tud produklni. A sudzsi harmadik osztlytl ktelez tantrgy az ltalnos iskolkban. A gyerekeknek specilis festkszletk van hozz. Sok gyerek klnrn is tanulja az rs mvszett.
- A sudzsi, azon kvl, hogy a gyerek megtanul szpen rni, fegyelemre, kitartsra, elmlyltsgre is tant. - magyarzta ismersm arra a krdsemre, ugyan mirt olyan fontos, hogy a gyerek olyan kivlan rjon ecsettel s tussal a golystoll, rosttoll korban. - Klnben is, a kzrs a jellem tkre - tette mg hozz.
A gynyrsges rgi kzrsokat mzeumban lltjk ki, egyik ismersm pedig megilletdtten mutatta nekem azt a falikpet, amely nem llt msbl, mint egy nhny soros versbl, amelyet 82 ves desanyja nem sokkal halla eltt sajt kezvel festett.
Vltozott a kandzsi, egyszersdtt is, de jelentsge nem cskkent. A gyerekek az iskolban szorgalmasan tanuljk, gyakoroljk, hiszen tudjk, hogy tovbbtanulsuk, egsz jvjk fgg az rsjelek ismerettl. A modern kor kvetelmnyei azonban j kihvst jelentettek a knai rsjelek hasznli szmra. Az egyre nagyobb menynyisg rnival, sajttermk, knyv, jsg ellltsa kzzel erott szvegek formjban elkpzelhetetlen. Az olyan nyomdai szedgpek, vagy akr csak asztali rgpek, amelyekben legalbb 2000 jel kzl lehet vlasztani, nagyok, nehzkesek, lassak, s kezelsk specilis gyakorlatot kvetel. Ismt a rgi problma merlt fel: lehet, hogy mgis csak t kellene trni valami egyszerbb, fonetikus bcre. Hacsak... s Japnban, az elektronika szdletes fejldsnek hazjban megtalltk a megoldst! Egyms utn hoztk ltre az egyre nagyobb teljestmny szmtgpeket, amelyek igen sok kandzsit tudnak megjegyezni memrijukban; a nyomtatkat, amelyek egyre gyorsabban s egyre szebben nyomjk ki a szvegeket; s vgl ezek rgpmret kombincijt, a hordozhat szvegszerkesztgpet. Ezek kezelse olyan egyszer, hogy akrmilyen bonyolult rsjeleket tartalmaz szveget az eurpai rgp hasznlati sebessgnl nem lnyegesen hosszabb id alatt le lehet vele rni. A dolog trkkje az, hogy a kvnt szveget fonetikusan kell begpelni, a gp pedig a kpernyre kirja a kiejtsnek megfelel lehetsges jelalakokat, amelyek kzl egy gombnyomssal ki lehet vlasztani az adott szvegbe illt. Mivel pedig lemezes trolegysg is be van ptve a gpbe, a szerkesztett szveget meg is lehet jegyeztetni vele, majd ksbb tetszs szerinti pldnyszmban kinyomtatni. Egyszeren egy mindenki szmra elrhet nyomda ez, radsul egy havi japn tlagfizetsnl alacsonyabb ron. A kandzsi ezzel meg lett mentve. Br, akadnak ktelkedk (termszetesen klfldiek), akik szerint ppen ez a masina lesz a kandzsi vgzete, mert most mr senki nem fogja rendesen megtanulni a kzzel val rst. A dolog hasonlatos ahhoz a gondhoz, hogy megtanulnak-e szmolni a gyerekek, ha tl korn kerl a kezkbe egy szmolgp. A japn szlk azonban nem ltszanak idegesnek, hanem tovbbra is nagy mgonddal vlasztjk ki azokat a kandzsikat, amivel jszltt gyerekk nevt le akarjk rni. Ha pedig ez megvan, akkor elveszik a szvegszerkesztgpet, hogy gynyr, rajzos rtestket nyomtassanak vele bartaik, ismerseik szmra, kzlvn velk az rmhrt, ha kell, akr tbbszz pldnyban is.